Nega mačk

                                                 KOPANJE MAČKE




Veliko lastnikov mačk kar vztrepeta ob misli, da bo njihovo ljubljenko treba okopati. Pretekle izkušnje, pomešane s strašljivimi pripovedmi prijateljev, pogosto prikličejo na plan podobe razdejanja in premočene mačke, ki pleza po stenah (ali še huje, po vas) s polno iztegnjenimi kremplji. Zaradi tega se večina lastnikov sploh ne odloči okopati svojih mačk.

Mačko, ki ni vajena rednega kopanja, lahko zagrabi panika – vendar imejte v mislih, da gre večina mačk z veseljem na lov tudi v dežju. Pomembno je, da h kopanju mačke pristopite kar se da mirno in sproščeno. Da bi to lažje opravili, smo za vas pripravili nekaj nasvetov. Mačke so si sicer karakterno različne in ne moremo zagotavljati, da bodo ti delovali pri vsaki, zagotovo pa bodo pri večini.


Zakaj kopati mačko?



Mačke se več ur na dan umivajo in dejansko lahko večina mačk skrbi za čistočo brez naše pomoči. Vendar mačka kljub temu potrebuje kopel takrat, ko:

• je njen kožušček prekrit s snovjo, za katero ne želite, da ga poliže in zaužije, na primer motorno olje, pesticidi ali čistila;
• ima bolhe;
• jo peljete na razstavo (priporočamo temeljito kopel nekaj dni pred razstavo).

Zaradi teh razlogov je bolje, če mačko navadite na kopanje, ko je še mlada. Mlade mucke se redko panično odzovejo na toplo vodo, še posebno če se kopanja lotite odločno in vašo ljubljenko mirite z nežnim glasom. Ko bo nastopila nuja, boste tako vi kot vaša mačka vedeli, kakšen je postopek.

Kako pogosto naj kopam mačko?

Tudi če mačka uživa v kopanju, je nikar ne kopajte prepogosto, saj lahko s tem preveč izsušite njen kožušček. Za kopanje boste vedno potrebovali nekaj osnovnih pripomočkov:

• Šampon – izberite poseben šampon za mačke. Če morate mačko okopati hitro in nimate mačjega šampona pri roki, je edina druga izbira nežen šampon za otroke. Običajni šamponi za ljudi so za mačjo kožo premočni in jo dražijo. Če morate uporabite zdravilne šampone, na primer proti bolham, se prepričajte, da so narejeni posebno za mačke. Pasji šamponi so za mačke strupeni in lahko celo smrtno nevarni.
• Brisača – naj bo suha in mehka. Pred kopanjem jo lahko malo segrejete, vendar ne sme biti vroča.
• Mehko krpo za umivanje – potrebovali jo boste za umivanje obraza.
• Vata – z njo boste zaščitili ušesa, da se ne zmočijo.


Priprave



Če nimate veliko izkušenj s kopanjem mačke in če vaša mačka ni najbolj mirna, boste najverjetneje potrebovali pomagača. Ta naj bo mirna oseba, ki ima rada mačke. Dobro je tudi, če mačka to osebo že pozna.

Vse potrebne pripomočke pripravite še preden mačko prinesete v kopalnico. Iz kopalnice odstranite vse predmete, ki se lahko razbijejo. Mačkam ni všeč zdrsljivo dno banje, zato nanj namestite gumasto podlogo, ki bo vaši mački nudila dober oprijem.

Nato prinesite častno gostjo. Nekaj ur pred kopanjem ji skrtačite kožušček. To je še posebno pomembno pri dolgodlakih mačkah, saj se med kopanjem vozli v dlaki skrčijo in jih je potem še težje razčesati. Ne pozabite pristriči krempeljčkov, da se izognete poškodbam.

Ko bodo kopalnica in vsi pripomočki pripravljeni, nežno dvignite mačko in jo pripravite na kopel. V vsako uho ji vtaknite kos vate, da jih boste zaščitili pred vodo.


Ko bo mačka v kopalnici, za njo zaprite vrata, saj nočete, da bi mokra in namiljena mačka letala po vašem stanovanju. Mačko položite na gumasto podlogo v banji in jo zmočite s toplo vodo s tuša ali primernega vrča. Prepričajte se, da je voda primerne temperature, da je torej približno tako topla, kot je običajna telesna temperatura mačke.Temeljito zmočite ves kožušček vaše mačke razen glave. Moker kožušček nato namilite in jo s šamponom nežno masirajte po vsem telesu. Nato zelo temeljito izperite vse milo iz kožuščka. Med izpiranjem držite ročko tuša blizu mačke, da šumenje vode ne bo tako glasno.

Navlažite krpo s toplo vodo (brez mila) in z njo mački nežno umijte obraz. Nikoli ne pljusknite vode mački neposredno v obraz in nikoli ne potopite glave mačke v vodo. Mačko dvignite iz banje in jo zavijte v brisačo. Mačko imejte v toplem prostoru, kjer ni prepiha, dokler se popolnoma ne posuši. Lahko jo poskusite posušiti s sušilcem za lase, vendar prenehajte s sušenjem takoj, ko opazite, da je mačka preplašena. Sušilec za lase vedno nastavite na najnižjo stopnjo in pazite, da ga ne držite preblizu mačke. Nikoli ji fena ne usmerite v obraz.

Kadarkoli se že lotite kopanja mačke, najpomembnejši nasvet je potrpežljivost. Bodite zelo nežni in se skozi celoten postopek pogovarjajte z mačko z mirnim in mehkim glasom. Nikoli ne kričite ali se razburite, saj je mačka že tako dovolj prestrašena. Če je mačka mirna, vi pa imate dovolj potrpljenja, potem kopanje nikakor ne bo nočna mora.        




                                                            HIGIENA





 Mačke so zelo čiste živali. V tem članku vam bomo predstavili, kako lahko prispevate k naravnemu higienskemu vedenju svoje mačke.

Mladi mucki se čistoče učijo od matere v prvih tednih življenja. Po šestih tednih že sami skrbijo za svojo higieno.

Določene dele telesa, kamor ne dosežejo z jezikom, mačke skrtačijo s kremplji. Tako njihovi majhni prednji kremplji delujejo kot krtača.

Mačke posvetijo več kot tri ure in pol na dan umivanju, saj je čistoča zanje, kot rečeno, zelo pomembna. Medtem ko čiščenje z jezikom stimulira izločanje žlez lojnic, se dlaka impregnira in zaščiti pred vodo. Tak mehanizem čiščenja je zelo priročen in higienski.

Vloga človeka pri krtačenju mačjega kožuha
V splošnem se mačke same krtačijo. Včasih pa vseeno potrebujejo pomoč svojega lastnika. Pomagamo jim lahko s fino krtačo ali glavnikom. Dolgodlake mačke je treba krtačiti vsakodnevno, da se jim dlaka ne zavozla in ne nastanejo dlakave kepice. Krtačenje je pomembno tudi zato, ker z odstranjeno dlako preprečimo, da bi ta zašla v usta ljubljenke. Poleg tega mačke med krtačenjem uživajo.


Zelo občutljivi predeli so oči in ušesa. Čiščenje ušes raje prepustite veterinarju. Z vlažno krpico občasno odstranite t. i. zaspančke.

Mačje stranišče
Poskrbite, da bo na mačjem stranišču vedno dovolj posipa. Če je možno, umazani posip odstranite takoj, sicer pa ves posip zamenjajte vsaj enkrat tedensko. Priporočljivo je, da škatlo temeljito očistite z vodo in nekoliko tekočine za pomivanje posode.

Ker si mačke za uriniranje in opravljanje večje potrebe navadno poiščejo mirno mesto, je najbolje, da jim stranišče namestite v mirnem in tihem delu vaše hiše. Mačjega stranišča ne smete namestiti blizu sklede s hrano.

Sklede s hrano in prostor za spanje
Mačke veliko časa namenijo higieni in prehrani. Če mačka meni, da skleda za hrano ni dovolj čista, lahko hrano celo zavrača. Zato je pomembno, da skledo za hrano redno čistite z vodo.

Kar zadeva prostor za spanje, ni posebnih zahtev, saj mačja dama navadno sama izbere, kje bo spala. Zadovoljna bo že s prostorom, kjer ni prepiha, je tiho, mirno, toplo in prijetno. Zadostuje že, da občasno otresemo blazine in jih operemo.




                                                   

Ni komentarjev:

Objavite komentar